Jak (ne)prodělat 108tis. na špatně navržené tloušťce tepelné izolace podlahy 1.NP
V tomto článku vzpomeneme na nemilé zjištění, které jsme se dozvěděli během Dnů pasivních domů od investorů, kteří již staví s realizační firmou. Zjistili jsme, že je mnoho nekvalitních a nevzdělaných projektantů, kteří si přesto troufnou nakreslit pasivní dům. Tito projektanti bohužel značně ovlivňují veřejné mínění a někteří investoři kvůli tomu přestávají pasivním domům důvěřovat…
Šokující zjištění o projekčních firmách
Při Dni pasivních domů navštívil jeden z námi navržených domů investor s již zpracovaným projektem (kvůli zachování anonymity dejme investorovi jméno Aleš Novák). Sebou si pan Novák přinesl celé paré svého projektu. Když jsme s kolegou do „konkurenčního“ projektu nahlédli, byli jsme totálně zaskočeni a šokováni.
Zbytečné náklady díky naddimenzované izolaci v podlaze 1NP
Pokud se zajímáte o pasivní domy, jistě už jste slyšeli i o optimalizaci pasivního domu. Projekt pasivního domu pana Aleše Nováka byl (ne)zoptimalizován natolik, že měl v podlaze navrženo 420mm polystyrenu.
Takto „zoptimalizovaný“ návrh pasivního domu způsobí zbytečné finanční navýšení realizace pasivního domu. Když uděláme jednoduchý výpočet přes kubické metry (dům měl půdorysné rozměry 11,4x9,6m =109,44m2), dojde k navýšení objemu domu o 170mm. Díky tomu investice vzroste tak, že do 18,6m3 při ceně 5800,-Kč za kubický metr vzniknevícenáklad ve výši 107.907,-Kč.
Nejen to, že měl pan Aleš Novák v podlaze navrženu nesmyslnou tloušťku izolace, projektant navíc zapomněl na odizolování paty stěny. Zaizozolování základů zajistilo 50mm extrudovaného polystyrenu. Možná právě proto, že neměl odizolovanou patu stěny a základy téměř nezaizolované, navrhl projektant více izolace do podlahy, aby to „dohnal“.
Naše řešení
Když je tvar pasivního domu nevhodný a konstrukce je založena na pasech, je náš postup při navrhování projektu následující.Do podlahy necháváme položit standardně 250mm vrstvu polystyrenu, maximálně 280 mm.
Efektivní použití polystyrenu a dalších materiálů
Polystyren není nejdražší položka na domu, ale co zdivo, fasáda, hydroizolace na zpětné spoje nebo vnitřní vzduchotěsná vrstva v tloušťce podlahy?
Tyto materiály nejsou zadarmo, a bohužel cena m3 je neúprosná. Další již uživatelský a estetický nešvar naddimenzované tloušťky izolace v podlaze je předpoklad vyššího osazení domu nad terénem a nutnosti přidání schodu při výstupu na zahradu.
U pasivního domu neplatí, že čím více izolace se použije, tím lépe se dům zateplí!!! Existují hranice, kdy se nevyplatí více zateplovat z ekonomických i estetických důvodů.
V příštím článku, který se bude znovu věnovat projektu pasivního domu pana Aleše Nováka, si projdeme navržený systém vytápění, větrání a ohřevu teplé vody opět v návaznosti na investici do celého systému.